PUBLICYSTYKA ANTONIEGO ZAMBROWSKIEGO

Przyszłym prezydentem Rosji będzie generał bezpieki - wywiad z Jurijem Felsztyńskim

(21,06,2007 źrodło ASME)
Z mieszkającym w USA historykiem rosyjskim Jurijem Felsztyńskim rozmawia Antoni Zambrowski.

Kim będzie przyszły prezydent Rosji po ustąpieniu prezydenta Putina?

Mogę się oczywiście mylić, ale sądzę, że w roku 2008 prezydentem Rosji zostanie generał Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Rosją rządzą dziś służby specjalne, zaś ich funkcjonariusze - to nie intelektualiści, lecz ludzie myślący według prostych schematów. Rozwiązanie problemu władzy również będzie proste, a być może nawet prymitywne. Na prezydenta służby wylansują swego człowieka. Będzie nim prawdopodobnie generał FSB Sergiusz Iwanow, który dziś już piastuje wysokie stanowisko państwowe.

Jest I wicepremierem rządu Federacji Rosyjskiej, czyli zastępcą premiera Michała Fradkowa.

Innym kandydatem może być inny generał FSB o tym samym nazwisku, czyli Wiktor Iwanow. Jest on autorem dotychczasowej polityki kadrowej prezydenta Putina, polegającej na obsadzaniu kluczowych stanowisk państwowych przez oficerów FSB i na zawłaszczaniu w ten sposób państwa przez służby specjalne.

Pilnie oglądam moskiewską TV, ale nigdy o nim nie słyszałem.

Woli on przebywanie w cieniu, nawet mówi się o nim po rosyjsku "tieniewoj gienierał", czyli generał z cienia. Inne określenie jest bardziej tradycyjne: szara eminencja. W środkach przekazu mało się o nim mówi i wobec tego jest to dygnitarz niepubliczny.

Media spekulują, że innym kandydatem jest I wicepremier Wadim Miedwiediew.

Jeśli dobrze się orientuję, to jest on jedynym kandydatem nie pochodzącym z FSB. W związku z tym nie rokuję mu zbyt wielu szans na wybór. Jest on demonstrowany jako kandydat, aby uprzedzić zarzut, iż liczą się wyłącznie kandydaci ze służb specjalnych. Ale przypuszczam, że gdy zbliży się termin wyborów prezydenckich, realnym kandydatem na ten urząd zostanie ktoś z generałów FSB. I on zostanie prezydentem po Putinie.

Czy będzie on lepszym prezydentem od Putina?

Putin był lojalny wobec dwóch koterii - swoich przyjaciół z FSB oraz wobec dawnego dworu Jelcyna. Ten nowy prezydent będzie lojalny wobec tylko jednego ośrodka władzy i wskutek tego będzie gorszy od Putina.

Dziękuję za pouczającą rozmowę.

Jurij Felsztyński jest współautorem książki "Wysadzić Rosję" napisanej wspólnie z Aleksandrem Litwinienką, zamordowanym ostatnio w Londynie przez rosyjskie służby. Przebywał on ostatnio w Warszawie w związku z promocją polskiego wydania ich książki, zabronionej na terenie Rosji.

Artykuł pierwotnie opublikowany w tygodniku "Nasza Polska"

Antoni Zambrowski
artykuły najnowsze | wywiady z autorem | o autorze | felietony TV | o mojej książce |