PUBLICYSTYKA ANTONIEGO ZAMBROWSKIEGO

Znaj proporcjum, mocium panie - artykuł polemiczny

(16,12,2002 źródło Asme)
Drogi Januszu! Przeczytałem Twą polemikę w Twoim piśmie "Najwyższy CZAS!" nr 46/2002, zatytułowaną "Moralne oburzenie", wymierzoną w artykuł Pawła Chojnackiego pt. "Życie to nie teatr". Wyrażasz tam w mocnych słowach potępienie terroryzmu, brania zakładników i popełniania innych przestępstw w imię szczytnych ideałów samostanowienia narodów.
czytaj całość >>

Niczym butem w pulpit

(8,12,2002 źródło Asme)
Podczas konferencji prasowej w Brukseli dziennikarz francuski zapytał prezydenta Władimira Putina o wojnę kolonialną w Czeczenii. W Rosji prezydent Putin nauczył już swych dziennikarzy przy pomocy różnorakich środków administracyjnych, by nie zadawali mu nieprzyjemnych pytań. Do Francji aliści jego władza nie sięga, więc niefrasobliwy dziennikarz "Le Monde" zapytał go, dlaczego wojsko rosyjskie w Czeczenii stosuje w niej miny przeciwpiechotne, na których wylatują w powietrze nie tylko terroryści (czytaj - partyzanci), ale i cywile, w tym dzieci.
czytaj całość >>

Porządek panuje w Warszawie

(7,12,2002 źródło Asme)
Dowiedziałem się od marszałka parlamentu niepodległej Czeczenii Sejlama Bieszajwewa, że od dłuższego czasu jest on niepokojony przez agentów rosyjskich służb specjalnych. Sejlam Bieszajew przybył po raz pierwszy do Polski w misji propagandowej na czele delegacji parlamentarnej po ponownym wkroczeniu wojska rosyjskiego do Czeczenii i po podjęciu przez Kreml drugiej z kolei wojny kolonialnej.
czytaj całość >>

Wszystkiemu winni Gruzini

(2,12,2002 źródło Asme)
Aby powstrzymać długi marsz Gruzji ku Zachodowi i do NATO, Rosja prowadzi przeciwko niej wojnę propagandową. A że w Rosji wszystko się robi z rozmachem, w swym antygruzińskim zapamiętaniu rosyjska propaganda osiąga szczyty absurdu. Przykładem może być epizod, który wydarzył się w lecie br., gdy na pograniczu Osetii-Alanii i Inguszetii Rosjanie wykryli duży oddział partyzancki pod wodzą rosyjskiego poturczeńca Witalija Smirnowa, nazywającego się po przejściu na islam Abdul Malik.
czytaj całość >>

Tylko prawdę i całą prawdę

(25,11,2002 źródło Asme)
O masowych mordach na ludności polskiej na Wołyniu w latach hitlerowskiej okupacji słyszałem jeszcze za młodu. Opowiadał mi pracownik PGR Bogaczów pod Nową Solą, jak w samej koszuli z dzieckiem w ręku uciekł przez okno przed mordercami z UPA i dzięki temu przeżył ludobójstwo. Mimo to przeżyłem wstrząs, czytając książkę Władysława i Ewy Siemaszków dokumentującą zbrodnie oddziałów UPA na Polakach.
czytaj całość >>

Czeczenia: masakra jako sukces propagandowy

(12,11,2002 źródło Asme)
Po tryumfie propagandowym w związku ze zwycięskim szturmem moskiewskiego teatru na Dubrowce i uwolnieniem zakładników z rąk czeczeńskich terrorystów, w następujący poniedziałek Rosja pogrążyła się w żałobie. Żołnierze specnazu wytruli bowiem gazem paraliżującym prawie 120 zakładników przy zaledwie dwojgu zmarłych od ran postrzałowych. Nie wiadomo też, czy ci, którzy przeżyli zatrucie, nie odchorują tego w przyszłości.
czytaj całość >>

Kompromitująca ignorancja

(12,11,2002 źródło Asme)
Łukasz Warzecha według notki redakcyjnej dziennika "Rzeczpospolita" jest politologiem, pracownikiem Instytutu Studiów Politycznych PAN. W swym artykule "Niewczesne sentymenty" demonstruje on atoli zadziwiającą ignorancję w przedmiocie, w którym zabiera głos. Pisze on: "Walka separatystów z rosyjskimi siłami w Czeczenii jest w pełni zrozumiała.
czytaj całość >>

Telewizyjne wnuki Stalina

(12,11,2002 źródło Asme)
Sekwencja wydarzeń była następująca: poseł Gabriel Janowski dowiedział się o tym, że SLD-owski minister Wiesław Kaczmarek sprzedał niemieckiej firmie energetycznej warszawskie przedsiębiorstwo dystrybucji energii STOEN. Ponieważ decyzja ministra budzi wątpliwości (lepiej prywatyzację zaczynać od wytwórców energii niż od jej dystrybutora), poseł Janowski zażądał debaty na ten temat w Sejmie. Marszałek Sejmu, tow. Marek Borowski odmówił na to zgody, wobec czego poseł Janowski odmówił w znak protestu zejścia z trybuny.
czytaj całość >>

To tylko ogniwo łańcucha niemieckich zbrodni

(4,11,2002 źródło Asme)
(O mordzie na Żydach w Jedwabnem w 1941 r. z prof. Tomaszem Strzemboszem rozmawia Antoni Zambrowski)

- Jak pan profesor ocenia sprawozdanie Instytutu Pamięci Narodowej o wynikach śledztwa w sprawie mordu na Żydach w Jedwabnem 10 lipca 1941 r.?
czytaj całość >>

Zapomniane zwycięstwo narodowe

(28,10,2002 źródło Asme)
W Polsce nie ma zwyczaju świętowania zwycięstw. Najchętniej rozpamiętujemy rocznice narodowych klęsk. Warszawiacy wciąż co roku obchodzą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ale w Lublinie nikt nie pamięta o rocznicy wybuchu zwycięskiego powstania przeciwko Niemcom w lipcu 1944 roku. Jedynym wyjątkiem są obchody zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w grudniu 1918 roku oraz historycznej Bitwy Warszawskiej sierpniu 1920 roku, zwanej powszechnie Cudem nad Wisłą.
czytaj całość >>

Zbrodniarz wojenny w Warszawie

(10,10,2002 źródło Asme)
Do Warszawy zawitał Sergiusz Iwanow - minister obrony Federacji Rosyjskiej. Podejmowany był na najwyższym szczeblu, bo przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Leszka Millera. Przybył do Warszawy na nieformalne spotkanie ministrów NATO, którzy go traktowali z najwyższym szacunkiem, a przy sposobności podpisał ważne dla polskiego lotnictwa wojskowego porozumienie o współpracy technicznej. Polskie środki przekazu cieszą się, że to pierwsza po ponad dziesięcioletniej przerwie wizyta rosyjskiego ministra obrony.
czytaj całość >>

Zapomniana rocznica

(10,10,2002 źródło Asme)
23 sierpnia br. minęła 6-ta rocznica tragicznej śmierci Andrzeja Stankiewicza - działacza podziemnej "S" w Hucie Warszawa po odzyskaniu niepodległości - kierownika Biura Interwencji w Zarządzie Regionu Mazowsza. Śp. Andrzej Stankiewicz zmarł w wieku 43 lat w Szpitalu Bielańskim po postrzeleniu go przez biznesmena Pawła Krawczyka z przemyconej z USA broni palnej. Policja i prokuratura uznały pierwotnie śmierć Andrzeja za samobójstwo, następnie za skutek przypadkowego postrzelenia się, co wykluczyli operujący go lekarze.
czytaj całość >>

Zaognienie sporu

(23,09,2002 źródło Asme)
Spór pomiędzy Rosją a Gruzją zaostrzył się ostatnio do maksimum. Rosyjskie bombowce typu "Suchoj" zbombardowały w nocy z wysokości 8 km przylegający do Czeczenii teren gruzińskiego powiatu Pianieti i w wyniku tego gwałtu poniósł Śmierć 65-letni Gruzin Guran Otiaświli, zaś kilka osób odniosło rany. Już jakiś czas temu rosyjskie śmigłowce zbombardowały terytorium gruziński w sąsiadującym z tym powiatem rejonem Achmeta, zapalając las w okolicach Wąwozu Pankiskiego.
czytaj całość >>

artykuły najnowsze | wywiady z autorem | o autorze | felietony TV | o mojej książce |